Արցախի մէջ տեղի կ'ունենայ զանգուածային [մարդասիրական] աղէտ։ 120.000 հայեր արդէն 240 օր է, որ ատրպէյճանական շրջափակման մէջ են։ Մարդիկ, յատկապէս երեխաները, յղի կանայք եւ տարեցները թերսնման պատճառով կը բախուին առողջական սուր խնդիրներու: Արցախի մէջ կը բացակային ամենաանհրաժեշտ սննդամթերքն ու կենսական կարեւոր ապրանքները։ Այս մասին տեսաուղերձ յղած է ՀՀ մարդու իրաւունքներու նախկին պաշտպան, «Թաթոյեան» հիմնադրամի տնօրէն Արման Թաթոյեանը։
«Ադրբեջանի հայատեաց ֆաշիստական քաղաքականութիւնը եւ միջազգային իրաւունքի յանցաւոր խախտումների համար անպատժելիութիւնը խթանում են Արցախում բնակող էթնիկ հայերի նկատմամբ նոր եւ աւելի դաժան վարքագիծ: Արցախում էթնիկ զտումները եւ ցեղասպանութիւնը ադրբեջանական իշխանութեան գլխաւոր առաջնահերթութիւններն են։
Միջազգային առանցքային արժէքների նկատմամբ Ադրբեջանի արհամարհանքը հասել են հնարաւոր ամենաբարձր մակարդակին։ Նրանք արդէն նոյնիսկ քաղաքացիական բուժառուի (պացիենտի) են առեւանգում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտէի կազմակերպած տեղափոխութեան ժամանակ, ինչին ադրբեջանական կողմը տուել էր իր նախնական համաձայնութիւնն ու հաստատումը:
Չի կարելի թոյլ տալ, որ այս [մարդասիրական] աղէտը շարունակուի։ Անյապաղ գործողութիւնները բացարձակ անհրաժեշտութիւն են հենց այս պահին՝ իրական մարդկային կեանքեր փրկելու համար»,- յայտարարած է ան: