Այսօր` Ապրիլ 19-ին, Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասեանը խմբակցութիւններու ղեկավարներու մասնակցութեամբ ընդունած է 2020 թուականի Մարտ 31-ին ԱՀ խորհրդարանական ընտրութիւններուն մասնակցած արտախորհրդարանական ուժերու` «Ազգային վերածնունդ», «Անկախութեան սերունդ», «Արցախի կոմունիստական կուսակցութիւն», «Արցախի յեղափոխական կուսակցութիւն», «Արցախի պահպանողական կուսակցութիւն», «Միացեալ Հայաստան», «Վաղուայ Արցախ» կուսակցութիւններու ներկայացուցիչները:
Հանդիպման ընթացքին արտախորհրդարանական ուժերու առաջնորդները արտայայտած են իրենց կարծիքն ու դիրքորոշումը Արցախի հարցին շուրջ եւ այդ ծիրին մէջ կարեւորած են ԱԺ խմբակցութիւններու միահամուռ ու միասնական գործելու հանգամանքը:
Կուսակցութիւններու ներկայացուցիչները շեշտած են, որ լիովին կը սատարեն եւ կը միանան ԱՀ Ազգային ժողովի ` 2022 թուականի Ապրիլ 14-ի արտահերթ նիստին ընդունած յայտարարութեան: