Հայաստանն այսուհետեւ օգտագործուած զէնք պիտի չօգտագործէ
Հայաստանն այսուհետեւ օգտագործուած զէնք պիտի  չօգտագործէ
Մեր սպառազինութեան կառուցուածքը կը բազմազանացուի: Այս մասին հանրային հեռուստաընկերութեան եթերին ըսած է Ազգային Ժողովի պաշտպանութեան եւ անվտանգութեան հարցերու յանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարեանը՝ խօսելով բանակի սպառազինութեան մասին:
«Այսինքն մէկ աղբիւրի վրայ այլեւս մենք ճանապարհ չունենք անցնելու: Մենք փնտռում ենք թէ΄բարեկամներ, թէ΄ սպառազինութիւնը, որը հենց բանակի արդիականացման հիմքը նաեւ կը լինի: Պատահական չէ, որ երբ պաշտպանութեան նախարարը գնում է Ֆրանսա կամ Հնդկաստան ազգովի նայում ենք, թէ այդ երկրները ինչ սպառազինութիւն ունեն եւ ինչ կարելի է բերել: Երբ որ Ռուսաստանից մեր պայմանագրով նախատեսուած սպառազինութիւնը մեր երկրում չէ, մենք մտահոգւում ենք, բա մեր ռազմավարական, գործընկերային յարաբերութիւնները ինչու են այս վիճակին եւ, բայց դա չի նշանակում, որ մենք անելիքներ չունենք մեր դաշնակիցների հետ, որպէսզի օր առաջ մենք մեր կարիքները կարողանանք հոգալ»,-ըսած է ան:
Քոչարեանը նշած է, որ գործող իշխանութիւնները կ՚արձանագրեն՝ Հայաստանն այլեւս օգտագործուած սպառազինութիւն պիտի չունենայ. «Եթէ ձեռք ենք բերում սպառազինութիւն, դա պէտք է լինի նոր եւ արդիական եւ այդ ուղղութեամբ լայնածաւալ աշխատանքներ է իրականացնում պաշտպանական գերատեսչութիւնը ոչ միայն գերժամանակակից բնագծերի ստեղծման, այլ նաեւ դրանց կահաւորման եւ կառավարման ուղղութեամբ: Դա նպատակ ունի ոչ թէ յարձակողական բնոյթի գործողութիւններ իրականացնելու, այլ մեր երկրի սահմանները անառիկ պահելու առումով եւ պատահական չէ, որ այդ ամէնը արւում է խաղաղութիւնը օր առաջ իրականութիւն դարձնելու համար»: