Բարեւ ձեզ երեխաներ, ներողութիւն կը խնդրեմ ինչին ականատես եղաք: Այս մասին, այսօր՝ 4 մայիսիմ, ԱԺ-ի մէջ իր ելոյթն այսպէս սկած է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցութեան պատգամաւոր Սիսակ Գաբրիէլեանը՝ դիմելով դահլիճին մէջ հիւրի կարգավիճակով գտնուողը երեխաներուն եւ նկատի ունենալով ԱԺ պատգամաւոր Գէորգ Պետրոսեանի ելոյթը:
Նշենք, որ կը քննարկուէր քրէական օրէնսգիրքին մէջ փոփոխութիւններու նախագիծը, որ կը վերաբերի բարձրաստիճան պաշտօնեայի կողմէ սուտ տեղեկութիւններ տարածելու պարագային պատիժ սահմանելուն:
Սիսակ Գաբրիէլեանի խօսքով, քրէական օրէնսգիրքին մէջ այսօր ալ կայ երկու յօդուած, որոնք որոշակի մասով կը փակեն այս հարցը. «Այստեղ կայ եւս մէկ խնդիր: Մենք բոլորս պետական գաղտնիքի կրող են: Եթէ օրինակ, լրագրողը մօտենում եւ պետական գաղտնիքի վերաբերեալ հարց է հնչեցնում: Այլ բան պատասխանես, այս յօդուածով կը գնաս, ճիշդը պատասխանես, մէկ այլ յօդուածով կը գնաս»:
Այդ պահուն տեղէն Գէորգ Պետրոսեանը ինչ-որ բան պոռաց, որուն Սիսակ Գաբրիէլեանն արձագանգեց. «Եթէ ուզում էք իրար հետ տենց գոռալով, եկէք հենց հիմա դուրս գանք, ձեզնից աւելի բարձր գոռամ: Ձեր տանը չէք եւ սա ձեր հայաթը չի»:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյեանն ալ աւելցուց. «Պարոն Պետրոսեան, ինչո՞ւ էք խանգարում: Մի երկխօսէք, դուք հնարաւորութիւն ունէիք 3 րոպէ խօսելու: Տեղից խանգարելու, միջանմտելու հնարաւորութիւն չկայ, էթիքապէս էլ ճիշդ չի: Դուք խօսում էիք, շատերին գուցէ հաճելի չէր, անգամ տհաճ էր, բայց լսում էին»:
Սիսակ Գաբրիէլեանը շարունակեց, որ քրէական օրէնսգիրքի 178-րդ յօդուածով պատիժ նախատեսուած է տեղեկութիւն թաքցնելու կամ աղաւաղելու համար: Երբ Գէորգ Պետրոսեանը տէղէն դարձեալ ինչ-որ բան ըսաւ, «Իմ քայլի» պատգամաւորը նշեց. «Պարոն Պետրոսեան, կարո՞ղ է մի 5 վայրկեան ուշ է տեղ հասնում: Ես ասում եմ՝ աղաւաղել կամ թաքցնել: Այնպէս որ առաջարկում եմ դէմ քուէարկել, որովհետեւ քրէական օրէնսգիրքն այդ մասով փակուած է իմ կարծիքով»: