Ռուսիոյ արտաքին գործոց նախարար Սերկէյ Լաւրովը եւ Իրանի Արտաքին գործոց նախարար Ապպաս Արաքչին քննարկած են Իրանի միջուկային ծրագրին շուրջ ստեղծուած իրավիճակը, նաեւ նկատի ուռնելով Ժընեւի մէջ կայացած ամերիկա-իրանական անուղղակի շփումներու արդիւնքները։
«Արտաքին քաղաքական գերատեսչութիւններու ղեկավարները միտքեր փոխանակած են Իրանի միջուկային ծրագրին շուրջ ստեղծուած ներկայ իրավիճակին մասին, այդ շարքին՝ նկատի ունենալով Ժընեւեան հարթակին վրայ կայացած ամերիկա-իրանական անուղղակի շփումներու արդիւնքները», ըսուած է Ռուսիոյ Արտաքին գործոց նախարարութեան Telegram ալիքին մէջ զետեղուած հաղորդագրութեան մէջ։
«Ռուսական կողմէն վերահաստատուած է աջակցութիւնը բանակցային գործընթացին, որ ուղղուած է արդար քաղաքական-դիւանագիտական լուծումներու որոնման՝ յարգելով Իրանի օրինական իրաւունքները՝ Միջուկային զէնք չտարածելու մասին պայմանագրի սկզբունքներուն համապատասխան»։
Դիւանագիտական գերատեսչութենէն նաեւ յայտնած են, որ անդրադարձ կատարուած է երկկողմ օրակարգի առանձին հարցերու, որոնք փոխադարձ հետաքրքրութիւն կը ներկայացնեն։
Հեռախօսազրոյցը տեղի ունեցած է իրանական կողմի նախաձեռնութեամբ։