Ազգային ժողովի մէջ կառավարութեան հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցութեան պատգամաւոր Տաթեւիկ Հայրապետեանը Արտաքին գործոց նախարարի պաշտօնակատարի ուշադրութիւնը հրաւիրեց այն փաստին, որ Ատրպէյճանը կ'անտեսէ միջազգային հանրութեան կոչերը ռազմագերիներու առումով:
Արտաքին գործոց նախարարի պաշտօնակատար Արա Այվազեանը նշած է, որ վերջին օրերու իրավիճակի սրումը կարծես թէ տպաւորութիւն կրնայ ստեղծել, որ ռազմագերիներու հարցը մնացած է ստուերի տակ: «Ես ուզում եմ վստահեցնել որ մշտական սկզբունքով բարձրաձայնում ենք այդ հարցը եւ նշում ենք, որ Ատրպէյճանը պէտք է կատարի նոյեմբերի 9-ին իր կողմից ստանձնած պարտաւորութիւնները, եւ անյապաղ հայրենադարձնի մեր ռազմագերիներին: Միջազգային ճնշումն օրէցօր աճում է, կարծես թէ կայ միջազգային կոնսեսուս (համաձայնութիւն) այս հարցի վերաբերեալ: Ես կարծում եմ, որ պահը կը գայ, երբ Ատրպէյճանը չի կարողանայ հերքել այս միջազգային աճող ճնշումը տարբեր հարցերի կապակցութեամբ՝ սկսած մարդասիրական բնոյթից, մինչեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցելու իր փորձը: Հակառակ պարագայում կարող է Ատրպէյճանը առկաճատուի շատ աւելի լուրջ հետեւանքների»,-ըսած է ան։