Արցախը Ատրպէյճանի կազմին մէջ որեւէ ուղղահայեաց ենթակայութեան տակ չի կրնար ըլլալ, յայտարարած է Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասեանը՝ ի պատասխան Ատրպէյճանի դեմոկրատիայի եւ մարդու իրաւունքներու հիմնարկի ղեկավար Ահմետ Սահիտովի թուիթըրեան այն գրառման՝ թէ 10 նոյեմբերի 2020-ի յայտարարութեան կէտերէն մէկուն համաձայն Ստեփանակերտը պիտի անցնի Ատրպէյճանի հսկողութեան ներքոյ։
Ատրպէյճանի դեմոկրատիայի եւ մարդու իրաւունքների ինստիտուտի (հիմնարկ) ղեկավար Ահմետ Սահիտովի՝ թուիթըրեան էջում կատարած գրառումներն ատրպէյճանական իշխանութիւնների հերթական սադրիչ գործելաոճի շարունակութիւն են։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ յայտարարութեան մէջ Ստեփանակերտի՝ ատրպէյճանական բանակի հսկողութեան տակ անցնելու մասին կէտը բացակայում էր։ Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգութեան երաշխաւորը ՝ ռուս խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի բանակն են։
Անվտանգութիւն եւ յստակ կարգավիճակ․ դրանցից մէկի բացակայութեան դէպքում Արցախը հայաթափուելու է։
Լիայոյս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք եւ, որպէս անկախ պետութիւն, պատրաստակամ ենք փոխշահաւէտ համագործակցութեան պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլեւ բոլոր խաղաղասէր երկրների հետ։ Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիւ խաղաղութեան օրակարգ»,-նշած է Արցախի Հանրապետութեան ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասեանը»,- ըսուած է Արցախի ԱԺ նախագահի յայտարարութեան մէջ: