ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնեան մայիս 4-ին Անգարայի մէջ հանդիպած է Թուրքիոյ Հանրապետութեան խորհրդարանի նախագահ Մուսթաֆա Շենթոփին: Այս մասին յայտնած է ՀՀ Ազգային ժողովը։
Նշուած է, որ պաշտօնական հանդիպումէն առաջ երկու երկիրներու խորհրդարաններու ղեկավարները մօտ 20 վայրկեան տեւողութեամբ առանձնազրոյց ունեցած են:
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահը նշած է, որ «Հայաստանը կառուցողական ներգրաւուածութիւն է ցուցաբերում Թուրքիայի հետ յարաբերութիւնների կարգաւորման գործընթացում»: Ալեն Սիմոնեանն ըսած է, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի յարաբերութիւնների կարգաւորման գործընթացի շրջանակում յաջողուած է արձանագրել որոշակի ձեռքբերումներ»:
Թուրքիոյ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծած է, որ «իր երկիրը Սեւծովեան տնտեսական համագործակցութեան խորհրդարանական վեհաժողովին նախագահութեան շրջածիրէն ներս կը փորձէ չէզոք ըլլալ անդամ բոլոր երկիրներու հետ՝ աւելցնելով, որ այս պահուն եւս անդամ երկիրներու միջեւ առկայ են բախումներ»:
«ՀՀ ԱԺ նախագահը, ցաւով անդրադառնալով օրեր առաջ Թուրքիայի կողմից հայկական աւիաընկերութիւնների համար օդային տարածքը փակելուն, յոյս է յայտնել, որ այս հանդիպումն իր հերթին կը նպաստի խնդրի լուծմանը: Ի պատասխան՝ Մուստաֆա Շենթոփը նշել է, որ իրենց համար զգայուն եւ ցաւալի հարց է Երեւանում «Նեմեսիս» յուշաղբիւր-կոթողի բացումը, որով էլ պայմանաւորուած է վերոնշեալ արգելքը: ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահը հակադարձել է, որ բազում պատճառներ կարելի է մատնանշել, որոնց հետեւանքով բազմաթիւ գործընթացներ կանգ են առել, սակայն իր այցը նաեւ այս առումով առաջ շարժուելու ազդակ է պարունակում:
Ալեն Սիմոնեանը նշել է, որ Հայաստանն առանձնայատուկ կարեւորում է հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացումը Հայաստան եւ Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիւանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար: Նա ափսոսանք է յայտնել, որ իրեն չի յաջողուել դիւանագիտական անձնագրով հատել ցամաքային սահմանն այս միջոցառմանը մասնակցելու համար:
«Չնայած մի շարք հարցերի վերաբերեալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի դիրքորոշումների տարբերութեանը՝ յուսով ենք, որ այս հանդիպումը հիմք կը ծառայի հայ-թուրքական խորհրդարանական երկխօսութիւն հաստատելու եւ դրա շարունակականութիւնն ապահովելու ուղղութեամբ անհրաժեշտ հիմքեր ձեւաւորելու համար»»,- կը տեղեկանանք Ազգային Ժողովի կայքէն:
Մուսթաֆա Շենթոփի խօսքով՝ «Թուրքիան կը ձգտի կարգաւորել յարաբերութիւնները Հայաստանի հետ: Անոր համոզմամբ հայ-ատրպէյճանական հակամարտութեան հնարաւոր շուտափոյթ հանգուցալուծումն օգուտ է ոչ միայն հակամարտող կողմերուն, այլ ամբողջ տարածաշրջանին»:
.jpg)
«Ալեն Սիմոնեանը վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խաղաղութեան օրակարգով է առաջնորդւում եւ չի շեղուելու այդ օրակարգից: Նա փաստել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ՝ վերահաստատելով, որ մեր երկրի նպատակն է տարածաշրջանում շարունակական խաղաղութեան ու կայունութեան հաստատումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Թուրքիա-Ադրբեջան դաշնակցային յարաբերութիւններին, ինչի շրջանակում ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահը շեշտել է, որ Բաքուի մօտեցումները կառուցողական չեն, վերջինս հանդէս է գալիս առաւելապաշտական դիրքերից: Քննարկուել են Ադրբեջանում պահուող հայ ռազմագերիների վերադարձին եւ յետպատերազմական իրավիճակին առնչուող հարցեր»,- ըսուած է հաղորդագրութեան մէջ: