Ստորեւ կը ներկայացնենք Արա Այվազեանի խօսքը.
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Երեւանում:
Ձեր այցը լաւ առիթ է՝ շարունակելու հայ-ռուսական միջպետական երկխօսութեան հարցերի լայն շրջանակի վերաբերեալ քննարկումները:
Յոյսով եմ, որ մենք կը քննարկենք երկկողմ օրակարգի առաւել արդիական խնդիրները, որոնք ունեն ռազմավարական ուղղուածութիւն:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ փոխգործակցութեան դաշնակցային բնոյթը կանխորոշում է այն խնդիրների շրջանակը, որոնք մենք համատեղ հասցէագրում ենք` ի շահ մեր ժողովուրդների բարեկամութեան առաւել ամրապնդման եւ անվտանգութեան, խաղաղութեան ու կայունութեան պայմաններում մեր երկրների զարգացման:
Ակտիւ (աշխոյժ) քաղաքական երկխօսութիւնը եւ արտաքին քաղաքական լայն համակարգումը, ծանրակշիռ իրաւապայմանագրային դաշտը, որը կարգաւորում է մեր երկրների փոխգործակցութիւնը բոլոր ոլորտներում, ներառեալ՝ պաշտպանութեան ոլոտրում, ստեղծում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ համատեղ ջանքերի յաջողութեան համար: Մենք շահագրգռուած ենք խթանել երկկողմ յարաբերութիւններն այնպիսի մեխանիզմների (մեքենականութիւններու) հետեւողական գործունէութեան միջոցով, ինչպիսիք են տնտեսական համագործակցութեան միջկառավարական յանձնաժողովը, միջխորհրդարանական յանձնաժողովը, ռազմատեխնիկական (ռազմական սարքաւորումներու) համագործակցութեան յանձնաժողովը:
Ձեր այցի շրջանակներում մենք սկսեցինք քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութեան կարգաւորման հարցի շուրջ եւ շարունակելու ենք քննարկումները օրուայ ընթացքում: Այս համատեքստում կարեւոր է միջնորդական մանդատով օժտուած ԵԱՀԿ Մինսքի խմբի համանախագահների` ի դէմս Ռուսաստանի, Ֆրանսայի եւ ԱՄՆ-ի, հովանու ներքոյ խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծումը:
Կարեւորագոյն հարցը Ատրպէյճանի կողմից բոլոր ռազմագերիների եւ պատանդի կարգավիճակում գտնուող քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումն է: Եւ այս խնդիրը պէտք է հնարաւորինս արագ լուծուի, ինչի մասին են վկայում նաեւ շարունակուող միջազգային մարդասիրական իրաւունքի զանգուածային խախտումների վերաբերեալ բազմաթիւ փաստերը: Ոչ պակաս հրատապ է նաեւ տեղահանուած անձանց՝ իրենց բնակավայրերը վերադառնալու համար տարրական պայմանների ստեղծումը, բնակչութեանը մարդասիրական օգնութեան տրամադրումը եւ Արցախի տնտեսութեան վերականգնումը: Չափազանց արդիական է Ատրպէյճանի զինուած ուժերի վերահսկողութեան տակ անցած պատմական եւ մշակութային ժառանգութեան պահպանման խնդիրը:
Համոզուած եմ, որ այսօր մենք կարծիքներ կը փոխանակենք հետագայ անելիքների վերաբերեալ, այդ թուում՝ Յունուարի 11-ի յայտարարութեան դրոյթների կատարման մասով կապուած տրանսպորտային (փոխադրային) կապերի ապաշրջափակման հետ:
Կ'անդրադառնանք տարածաշրջանային մակարդակով իրավիճակի զարգացման վերջին միտումներին, ներառեալ` շահերն առաջ մղելու եւ ընդհանուր սպառնալիքներին հակազդելու խնդրի համատեքստում:
Կարծիքներ կը փոխանակենք նաեւ բազմակողմ եւ ինտեգրացիոն (համարկային) միաւորումների ձեւաչափով համագործակցութեան շուրջ: Լինելով միջպետական համագործակցութեան կարեւոր ոլորտ՝ այն նաեւ լրացուցիչ հնարաւորութիւններ եւ առաւելութիւններ է պարունակում հայ-ռուսական յարաբերութիւնների զարգացման համար:
Ինչպէս տեսնում էք, թեմատիկան բաւականին լայն է եւ առարկայական:
Այնպէս որ, եւս մէկ անգամ բարի գալուստ»,- իր ելոյթին մէջ նշած է Այվազեանը:
Նշենք, որ Սերկէյ Լաւրովը Հայաստան ժամանած է երկօրեայ այցով:
Հանդիպումէն առաջ Լաւրով այցելած է Ծիծեռնակաբերդ եւ յարգանքի տուրք մատուցած Սուրբ նահատակներու յիշատակին:
ՌԴ ԱԳ նախարարը 9-10 Մայիսին աշխատանքային այցով պիտի մեկնի Պաքու: