Այս հազիւ թէ նոր տրամադրութիւն ըլլար: Բայց այդ սրեցաւ դաւաճանութեան զգացումներով համաճարակի սկզբնական փուլէն ետք, որ նշանաւորուեցաւ ազգային համերաշխութեան ոգիով:
Երբ չինական գործարանները փակուեցան, բացայայտուեցաւ համաշխարհային առեւտուրի փխրունութիւնը
Լալէ Խալիլի, միջազգային քաղաքականութեան դասախօս
Սուժու քաղաքը արեւելեան Չինաստանի մէջ է, ուր կը ստեղծուի համաշխարհային արհեստագիտութիւնը: Անոր գործարանները կ՛արտադրեն Foxconn եւ Samsung-ի նման ընկերութիւններու համար, կ՛աշխատին միլիոնաւոր գործաւորներով, որոնք հիմնականին մէջ եկած են Չինաստանի գիւղերէն: 2020 թուականի յունուարի վերջին օրերուն Սուժուի քաղաքապետարանը, հետեւելով երկրի կառավարութեան հրամաններուն, ձեռնարկեց աննախընթաց քայլ մը` երկարաձգելով լուսնային նոր տարուան արձակուրդները, յետաձգելով աշխատաւոր գաղթականներու վերադարձը: Փոխադրամիջոցը Չինաստանէն ներս եւ դուրս դանդաղեցաւ, նոյնիսկ սողաց: Գործարանային քաղաքները փակուեցան:
Մինչ փակումներու մասին լրատուամիջոցներու լուսաբանումը կեդրոնացած էր անոնց մարդկային ազդեցութեան վրայ, համաճարակը փոխակերպեց մատակարարման շղթաները եւ հսկայական ազդեցութիւն ունեցաւ համաշխարհային առեւտուրին վրայ:
Ծովուն մէջ նաւերը փաստօրէն անօգնական մնացած էին. նաւահանգիստները փակ էին, անոնց բեռները պարպելու տեղ չկար: Ծովային միջազգային պայմանագիրները կը թելադրեն, որ ծովագնացները պէտք չէ ծովուն մէջ անցընեն աւելի քան 11 ամիս շարունակ: Կը հաղորդուի, որ պայմանագիրներու աւարտէն ետք երկար ժամանակ աշխատող նաւաստիներուն թիւը հասած է 400 հազարի: Ոմանք մնացին իրենց նաւերուն վրայ աւելի քան 22 ամիս` թափառելով ծովերուն մէջ: Ցամաքին վրայ վարորդները, որոնք սնունդ եւ մթերք կը մատակարարէին, նշանակուեցան որպէս առաջին գիծի աշխատաւորներ: Հիւանդապահուհիներու եւ հանրակառքի վարորդներու հետ անոնք «Քորոնա»-ին պատճառով հիւանդացածներու ամէնէն մեծ խումբէն էին:
Ամէն ոք չէ, որ համաճարակի հետեւանքներէն, տուժած է: Բեռներ փոխադրող ընկերութիւնները վարկեր կը փնտռէին կառավարութիւններէն, նոյնիսկ` այն պարագային, երբ ապրանքներու պահանջի աճը կը նշանակէր, որ անոնց գիները բարձրացան պատմութեան մէջ առաւելագոյն մակարդակին` ապահովելով ակներեւ շահեր: Չինական առեւտուրի դանդաղելուն պատճառով այդ երկրի սահմանէն դուրս անհատական պաշտպանիչ սարքերու (PPE) արտադրութիւնը, վաճառքը եւ արտահանումը նահանջած է: Առիթը օգտագործելով, կեղծ բժիշկներ, որոնք հիանալի կապեր ունին բրիտանական կառավարութեան հետ, ստեղծեցին ընկերութիւններ` PPE տրամադրելու համար, եւ շահութաբեր պայմանագիրներով մաքրեցին յաճախ թերի կամ նոյնիսկ գոյութիւն չունեցող ապրանքները:
Քանի որ Միացեալ Նահանգներու նախագահ Թրամփ կ՛իրականացնէ Չինաստանի եւ բազմաթիւ այլ առեւտրային գործընկերներու դէմ մաքսատուրքերու տարափ, մենք կը տեսնենք առեւտուրի նոր ժամանակաշրջանը, որ «Քորոնա»-ն օգնեց արագացնելու: