Մինչեւ մարտ Արտակ Դաւթեան չի կրնար համարուիլ օրէնքի ուժով ԶՈՒ ԳՇ նշանակուած պետ. Սահմանադրագէտ
Մինչեւ 19 մարտը Արտակ Դաւթեանը չի կրնար համարուիլ իրաւունքի ուժով Գլխաւոր շտաբի պետի պաշտօնին նշանակուած։ Այս մասին դիմատետրի իր էջին գրած է սահմանադրագէտ Գոհար Մելոյեանը։
Ան, մասնաւորապես, նշած է․
«Հաշուի առնելով իշխող ուժի շտապողականութիւնը Արտակ Դաւթեանին րոպէ առաջ Գլխաւոր շտաբի պետի պաշտօնում նշանակելու հարցում՝ անհրաժեշտ եմ համարում յիշեցնել, որ Օնիկ Գասպարեանին «պաշտօնից ազատելուց» նրանք ղեկավարուեցին «5+3» բանաձեւով (ինչքան էլ դրա հետ համաձայն լինեմ կամ չլինեմ), ուստի՝ իրենց «խրախճանքը» պէտք է առնուազն մինչեւ մարտի 20-ը յետաձգեն։
Ինչ է ենթադրում «5+3» բանաձեւը.
«Զինուորական ծառայութեան եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրէնքի 35.1-րդ յօդուածի 3-րդ մասի համաձայն, եթէ վարչապետը հնգօրեայ ժամկէտում չի ընդունում Հանրապետութեան նախագահի առարկութիւնը, ապա Հանրապետութեան նախագահը հնգօրեայ ժամկէտի աւարտից յետոյ` եռօրեայ ժամկէտում, ստորագրում է հրամանագիրը կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:
Հանրապետութեան նախագահն այսօր՝ մարտի 11-ին, առարկութիւններով վերադարձրեց Արտակ Դաւթեանին ՀՀ ԶՈւ գլխաւոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկութիւնը։
Նոյն օրը ստացուեցին վարչապետի հիմնաւորումերը նախագահի առարկութիւնների վերաբերեալ:
Այնուհետեւ՝ Հանրապետութեան նախագահը յայտարարեց, որ չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը եւ չի դիմելու Սահմանադրական դատարան։
Հետեւաբար՝ «5+3» բանաձեւով նախատեսուած ժամկէտն աւարտւում է մարտի 20-ին եւ մինչ մարտի 19-ը Արտակ Դաւթեանը չի կարող համարուել իրաւունքի ուժով գլխաւոր շտաբի պետի պաշտօնում նշանակուած»։