Կար ծրագրուած հանդիպում առաջնորդներու մակարդակով, որ պէտք է տեղի ունենար հոկտեմբերի վերջը, Հայատանը պատրաստակամութիւն յայտնած էր գալու այդ հանդիպման, բայց, ցաւօք, հանդիպումը տեղի չէ ունեցած։ Մենք յոյս ունինք, որ մօտ ապագային այդ հնարաւոր կ՚ըլլայ:
Պրիւքսէլի մէջ յայտարարած է Անվտանգութեան խորհուրդի քարտուղար Արմէն Գրիգորեանը․
«Հայաստանը պատրաստ է Բրիւսելում եռակողմ հանդիպմանը։ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղութեան։
Մենք մանդատ ենք ստացել խաղաղութեան հաստատաման համար։ Մենք այս պահին ուզում ենք, որ յստակեցուի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանը, հրապարակային հաստատուի 29,800 քառակուսի կիլոմետր ՀՀ տարածքային ամբողջականութիւնը, ապաշրջափակումը տեղի ունենայ չորս սկզբունքների հիման վրայ։
Սրանք կարեւոր սկզբունքներ են, որոնց շուրջ մենք պատրաստ ենք բանակցութիւններն աւարտին հասցնել, ինչպէս նաեւ լուծել հումանիտար բոլոր այն խնդիրները, որոնք կան։ Կարեւոր հարցերից մէկը գերիների վերադարձն է ու խաղաղութեան հաստատումը։
Հայաստանը պատրաստ է այս օրակարգով շարունակել բանակցութիւնները, գալ Բրիւսել, հասնել վերջնակէտի ու կնքել խաղաղութեան պայմանագիրը», - ընդգծած է ՀՀ անվտանգութեան խորհուրդի քարտուղարը։