«ՀայաՔուէ» կուսակցութիւնը պիտի մասնակցի 2026-ի խորհրդարանական ընտրութիւններուն
2023-ի ապրիլին մենք մեկնարկեցինք «ՀայաՔուէ» քաղաքացիական նախաձեռնութիւնը՝ նպատակ ունենալով ատոր միջոցով պաշտպանել վիրաւոր Արցախը, ինչպէս նաեւ հետամուտ ըլլալ Հայոց Ցեղասպանութեան միջազգային ճանաչման: Թէեւ մենք քաղաքացիներու հսկայական աջակցութիւն ստացանք, գործող թրքահաճոյ վարչախումբը Ազգային ժողովի մէջ վիժեցուց մեր ներկայացուցած օրէնքի նախագիծը, փորձելով առհավետ փակել Արցախի էջը: Այս մասին գրած է «ՀայաՔուէ» նախաձեռնութեան համահիմնադիր Աւետիք Չալաբեան։
«2024 թ. սեպտեմբերին մենք վերակազմաւորուեցինք՝ որպէս ազգային քաղաքական միաւորում, մեր վրայ վերցնելով ազգային ինքնութեան, ժողովրդավարութեան, մարդու իրաւունքների, սոցիալական արդարութեան բազմաթիւ խնդիրներ: Ողջ 2025 թուականն անցաւ թէժ պայքարի մէջ, մենք մշտապէս գտնւում էինք պայքարի առաջին գծում, մեր հետեւողական գործունէութեանը խոչընդոտելու համար նոյնիսկ վարչախմբի կողմից առանձին օրէնք ընդունուեց:
Այժմ եկել է յաջորդ քայլն անելու ժամանակը: Երէկ կայացաւ մեր միաւորման կազմում գործող «Հայկական քուէ» կուսակցութեան համագումարը, որտեղ հաստատուեցին նրա նոր կանոնադրութիւնը եւ քաղաքական ծրագիրը, ընտրուեցին կուսակցութեան ղեկավար մարմինները, ինչպէս նաեւ` պաշտօնական որոշում կայացուեց մասնակցելու 2026 թ. համապետական ընտրութիւններին: Դրանով մենք ձեւաւորեցինք մեր միաւորման քաղաքական թեւը, եւ որոշեցինք անմիջական քաղաքական պատասխանատւութիւն ստանձնել մեր երկրի անվտանգ, ազատ եւ արդար ապագայի համար:
Ցանկանում եմ շնորհակալութիւն յայտնել մեր բոլոր գործընկերներին, համախոհներին եւ աջակիցներին՝ մեծ վստահութեան եւ աջակցութեան համար, որը թոյլ տուեց մեզ հասնել այս հանգրուանին: Նաեւ, սիրով կը սպասենք մեր բոլոր այն համախոհներին, ովքեր պատրաստ կը լինեն միանալ մեզ, կամ տարբեր ձեւերով աջակցել մեր մեծ գործին: Մինչ այդ, մենք առաջիկայ օրերին արդէն կը սկսենք ներկայացնել մեր ծրագրերը եւ մեր քաղաքական թիմի անդամներին, եւ պատրաստուել մօտալուտ ճակատագրական ընտրութիւններին»,-գրած է ան: