Շթութկարթի մէջ կայացած Քրիստոնեա-դեմոկրատական միութեան համագումարին Գերմանիոյ վարչապետ Ֆրիտրիխ Մերցը վերընտրուած է կուսակցութեան ղեկավարի պաշտօնին։ Համագումարի պատուիրակներու քուէարկութեան ժամանակ ան ստացած է քուէներու 91.17 առ հարիւրի աջակցութիւնը։ Այս մասին կը տեղեկացնէ Deutsche Welle-ն։
1001 արձանագրուած պատուիրակներէն քուէարկութեան մասնակցած է 977-ը։ Մերցի օգտին քուէարկած է 878 պատուիրակ, իսկ դէմ՝ 85-ը։ Տասնչորս պատուիրակ ձեռնպահ մնացած է, եւ անոնց քուէաթերթիկները անվաւեր ճանչցուած են Քրիստոնեա-դեմոկրատական միութեան սահմանուած ընթացակարգին համաձայն։
Այսպէսով, վերընտրուած Քրիստոնեա-դեմոկրատական միութեան առաջնորդին աջակցութեան մակարդակը իր կուսակիցներուն շրջանին կը մնայ կայուն բարձր։ Նախորդ՝ 2024 թուականի մայիսին կայացած համագումարին ան ստացած էր ձայներու մօտ 90 առ հարիւրը։
Մերց առաջին անգամ Քրիստոնեա-դեմոկրատական միութեան նախագահի պաշտօնը ստանձնած է 2022 թուականին՝ քորոնաժահրային համավարակին պատճառով առցանց կայացուած կուսակցութեան համագումարին։ Ան Գերմանիոյ կառավարութեան ղեկավարն է 2025 թուականի մայիս 6-էն։ Ֆրիտրիխ Մերցը Գերմանիոյ 10-րդ դաշնային վարչապետն է։