Վիլէն Գաբրիէլեանը վար դրած է մանթատը։ Այս մասին կը տեղեկանանք ՔՊ-ական պատգամաւորի դիմատետրեան էջէն։
«Յարգելի հայրենակիցներ, ունեմ յստակ համոզմունք, որ քաղաքական գործընթացներում առանցքային դեր ունի քաղաքական պատասխանատւութիւն կրելու մշակոյթը:
Անցած կիրակի Գիւմրի քաղաքում իմ մասնակցութեամբ այսպէս ասած միջադէպերը համարում եմ ոչ վայել Հայաստանի Հանրապետութեան Ազգային Ժողովի պատգամաւորի վարքին: ԱԺ պատգամաւորն իր առաքելութիւնում պարտաւոր է չդրսեւորել անհարկի վարքագիծ:
Ըստ այդմ՝ բոլորիցդ հրապարակային հայցում եմ ներողութիւն եւ պաշտօնապէս յայտարարում եմ, որ վայր եմ դնում ԱԺ պատգամաւորի մանդատս: Դիմումը արդէն յանձնել եմ ԱԺ աշխատակազմ:
Միաժամանակ յայտնում եմ, որ այս պահից սկսած ինքնաառաջադրւում եմ, որպէս «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցութեան առաջիկայ վարչութեան ընտրութիւններում՝ վարչութեան անդամի թեկնածու, քանզի ինձ համար միանշանակ է, որ մեր կուսակցութիւնը ունի լրջագոյն առողջացման եւ կերպարանափոխման կարիք:
Ինչպէս Սեւակն ա ասում, յանուն վաղուայ ճշմարտութեան, թող որ լինեմ այսօր սխալ:
Եղէ՛ք՝ զգօն, սառնասիրտ, հաւասարակշիռ, ուժեղ, տոկուն»,-գրած է ան։