Երկրի ընկերային–տնտեսական վիճակը վատ է, բացի այդ, մենք չունենալով եկամուտներու աճ՝ ունինք գնաճ, բնականաբար ընկերային վիճակն ալ աւելի պիտի վատանայ։ Այս մասին Tert.am–ի հետ զրոյցի ժամանակ ըսած է «Իրազեկ եւ պաշտպանուած սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբգէն Պիպոյեանը։
«Սոցիալական վիճակի վատացումն էլ իր հերթին բերում է տարբեր հետեւանքներ՝ սկսած առողջապահականից, քանի որ երբ մարդը պարզապէս սոված չմնալու համար կատարում է փոփոխութիւններ եւ գնում է աւելի էժան մթերքներ, իրեն թուում է, որ սոված չէ։ Օրինակ, եթէ մարդ երէկ կերել է 300 կրամ հաց, հարիւր գրամ բանջարեղէն եւ հարիւր կրամ միրգ, հիմա բանջարեղէնի եւ մրգի փոխարէն էլ է հաց ուտում, իսկ հացը աւելի երկար է իրեն պահում, բայց օրկանիզմի համար օգտակար նիւթեր չի պարունակում եւ հետագայում առաջանում են առողջական խնդիրներ»,–ըսած է ան:
Բաբգէն Պիպոյեանը նշած է, որ թէեւ գնաճ ըլլալու համար գործօններ կան, բայց անոնց առկայութիւնը այլ է։ «Մենք աւելի շատ ներկրող երկիր ենք եւ արտահանող երկրում, երբ ապրանքի գինը փոխւում է, չի կարող չարտացոլուել մեր երկրի վրայ, դրան զուգահեռ փոխուել է դրամի արժէքը եւ կան նաեւ փոխադրային խնդիրներ։ Սրանք գործօններ են եւ իրենց ազդեցութիւնից բացի, կարող են ունենալ այլ ազդեցութիւններ։ Այսինքն՝ ձեռնարկութիւնը, որը շատ լաւ հասկանում է, որ մի քանի գործօն կայ, որով, ըստ էութեան, քաղաքացու ընկալման մէջ հիմնաւոր է դառնալու գնաճը, իր հերթին չարաշահման է գնում եւ գնաճի վրայ աւելանում է չարաշահման բաղադրիչը»,–ըսած է ան եւ նշած, որ չարաշահումը բացայայտելու հնարաւորութիւն ունի Տնտեսական մրցակցութեան պաշտպանութեան պետական յանձնաժողովը։
Ըստ անոր՝ պետութիւնը կը խուսափի խօսիլ թիւերու տեսքով, երբ չիրականացներ պատշաճ ուսումնասիրութիւն եւ չունի ճշգրիտ թիւեր։ «Ոչ մէկ չի ասում, որ թանկանալը տրամաբանուած չէ, հարցն այն է, թէ արդեօք այնքան է թանկացած, որ երաշխաւորուած է, որ չկայ չարաշահում։ Երբ պետութիւնը իր գործիքակազմով սկսում է գործառոյթներ իրականացնել, այդ գործիքակազմում կայ երկու առանցքային գործիք․ առաջնայինը Կեդրոնական պանքն է, երկրորդը՝ մրցակցային մարմինը»,–ըսած է ան։
Բաբգէն Պիպոյեանը, անդրադառնալով պատերազմէն ետք Թուրքիոյ ապրանքներու նկատմամբ սահմանափակումներուն, չնայած այն ողջունելի համարեց, սակայն նշեց, որ այն ունեցած է տնտեսական ազդեցութիւն՝ մասնաւորապէս թեքսթիլի համար։
«Պէտք էր հասկանալ, ինչ առանձնայատկութիւններ ունէր այդ շուկան եւ որ շուկաները, որոնք համարժէք են, ինչ խնդիրներ են առաջացնում տնտեսվարողների համար։
Ոչ մեծ գումարով տնտեսվարողներ կրնային երթալ եւ Թուրքիայէն ապրանքներ բերել, օրինակ՝ 5000 տոլարով, իսկ այդ գինով Չինաստան չի կարնար երթալ եւ ապրանք բերել։
«Հետեւաբար պետութիւնը պէտք է, օրինակ, նախորդ տարի թեքսթիլով զբաղող հինգ կազմակերպութեան, որոնք միաւորուած կը լինեն, պայմանական առաւելութիւններ տար, որպէսզի կարողանային գործառոյթներ իրականացնել»,-ըսած է ան։