Շուշիէն եւ Հատրութէն բռնագաղթուած արցախցիները բողոքի շաում կ'իրականացնեն ՀՀ կառավարութեան շէնքին մօտ` պահանջելով բարձրաձայնել Արցախի մէջ մարդասիրական աղէտի մէջ գտնուող արցախցիներուն խնդիրները, ճանչնալ Արցախի անկախութիւնը եւ դիմել ռուս խաղաղապահներուն` թոյլ չտալու Պաքուէն ահաբեկիչներու մուտքը դէպի Արցախ:
Անդրադառնալով Արցախի մէջ ատրպէյճանցիներու կողմէ իրականացուած սադրանքներու եւ կրակոցներու դէպքի առթիւ Նիկոլ Փաշինեանի հնչեցուցած այն կարծիքին, որ զերծ կը մնայ այդ մասով գնահատականներ տալէ, բողոքի շարժում իրականացնող արցախցիներէն մէկը նշեց․ «Մենք չենք կարող կառավարութիւնից պահանջել` լոյս աշխարհ բերել այնպիսի բաներ, որոնք իրենց մէջ գաղտնի տարրեր են պարունակում, միայն այդ խօսքերով չենք կարող պատկերացնել, թէ ինչ է նա ցանկացել ասել: Այդ խօսքերը կարող ենք մեկնաբանել ե՛ւ ի օգուտ, ե՛ւ ի վնաս մեզ, վարչապետի պատասխանը դիւանագիտական պատասխան է եղել, ուզած-չուզած վստահում ենք իշխանութիւններին, որպէսզի իրենք էլ փորձեն վերականգնել իրենց վստահութիւնը մեր նկատմամբ», ըսաւ ան:
Շարժումի մասնակից արցախցիներէն մէկը, անդրադառնալով խաղաղութեան դարաշրջան բանալու իշխանութիւններու հայեցակարգին, ըսաւ․ «Երբ մէկը զէնքով մտնում է քո տուն, դու ասում ես` ես խաղաղութեան կողմնակից եմ, դու չես կարող ինձ սպաննել, այդպիսի բան չի լինում: Բացի քաղաքական գործիչներից ո՞վ է հաւատում այդ գործընթացին, բոլորը գիտեն` խաղաղութիւն պահպանելու համար պէտք է զինես քո երկիրը, մենք բանակը զինաթափում ենք եւ ասում ենք` խաղաղութիւն ենք ուզում»: