Մեր երկիրը հաստատուն քայլերով կ'երթայ դէպի բռնապետութիւն, իսկ դատաւոր Բորիս Բախշիեանի կալանաւորումը վերջին մեխն էր Հայաստանի դատական համակարգի եւ արդարադատութեան դագաղին վրայ: Այս մասին ըսաւ «Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Վահէ Յակոբեանը:
Ան նշեց, որ եւրոպական կառոյցները լռութիւն կը պահպանեն: «Սա կամայ թէ ակամայ մեզ ստիպում է որոշ եզրակացութիւններ անել: Այսօր ՀՀ կառավարութիւնը եւ ԵՄ կառոյցները մտել են մի փուլ, որը կոչւում է քաղաքական առեւտուր: Եւ մեզ շատ հետաքրիքր է եւրոպական կառոյցների լռութեան գինը», ըսաւ Յակոբեան:
Նոյն խմբակցութեան մէկ այլ պատգամաւոր` Լիլիթ Գալստեան, յայտնեց, որ Հայաստանը կ'ապրի խորացող բռնաճնշումներու, մենիշխանութեան, արմատաւորուած մենատիրութեան պայմաններու մէջ: Անոր խօսքով` նման պայմաններու մէջ աւելորդ է խօսիլ մարդու իրաւունքներու եւ իշխանութեան ճիւղերու տարանջատման գործընթացին մասին: «Այս ամէնը տեսնում ենք նաեւ Ազգային ժողովում: Օրինագծերի մեծ մասը, որոնք յայտնւում են ԱԺ-ում, նպատակ ունեն ստեղծել մէկ կէտից կառավարուող եւ քաղաքական քիմքին հաճոյ միջավայր», նշեց Գալստեան: