Արցախի Հանրապետութեան պետական նախարար Արտակ Բեկլարեանը թելեկրամեան իր ալիքով գրառում կատարած է, որուն մէջ հարց բարձրացուցած է, թէ ինչու Քոսովոն կրնայ օգտուիլ փրկութեան ու փոխհատուցման միջազգային մեխանիզմէն, իսկ Արցախը` ոչ:
Արտակ Բեկլարեանը նշած է, որ հաճելի էր լսել, թէ ինչպէս Ռուսաստանի նախագահ Վլատիմիր Փութինը ՄԱԿ-ի գլխաւոր քարտուղար Անթոնիօ Կութերեշի հետ կը խօսէր Քոսովոյի հարցով Միջազգային դատարանի խորհրդատուական եզրակացութեան մասին:
Ըստ անոր` այդ, անշուշտ, նախադէպային որոշում էր այն ժողովուրդներուն համար, որոնք կ'ապրին գոյաբանական սպառնալիքի տակ եւ կը պայքարին ինքնորոշման իրաւունքի համար: Բեկլարեանը նաեւ նշած է, որ այդ ժողովուրդներու շարքին մէջ Արցախի բնիկ ժողովուրդը առաջնային դիրքերուն մէջ է:
«Աւելորդ է անգամ փաստարկներ բերել, թէ տասնամեակների ընթացքում Արցախի հայութիւնն ցեղասպան ինչ քաղաքականութեան է ենթարկուել, այդ թւում` Ատրպէյճանի եւ Արցախի հայերի ցեղային զտումներ, հայրենազրկում, մշակութային ժառանգութեան ոչնչացում, հայատեացութեան համակարգային քաղաքականութիւն եւ մի շարք այլ գոյութենական սպառնալիքներ, որոնց մասին վկայում են ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը, ինչպէս նաեւ միջազգային բազմաթիւ այլ կազմակերպութիւնների նմանատիպ արձանագրուած փաստերը», գրած է ան:
«Իսկ հիմա հռետորական հարցը` ինչո՞ւ Քոսովոն կամ միջազգայնօրէն չճանաչուած այլ երկրներ պէտք է օգտուեն փրկութեան ու փոխհատուցման այս միջազգային մեխանիզմից, իսկ Արցախը, որը համապատասխանում է միջազգային իրաւունքի բոլոր չափանիշներին, ոչ», գրած է Բեկլարեանը` յաւելելով, որ պէտք չէ մոռնալ այն բազմաթիւ դէպքերը, երբ միջազգային հանրութիւնը չէր կատարեր իր կանխարգելիչ պարտականութիւնները, որու հետեւանքով տարբեր ժողովուրդներ ցեղասպանութեան կ'ենթարկուէին: