Ապրիլ ամիսէն Շիրակի եւ Լոռիի մարզերուն մէջ պիտի գործարկուի պարեկային ոստիկանական ծառայութիւնը, սա մեզի համար շատ կարեւր նշանակութիւն ունեցող բարեփոխում է: Այս մասին կառավարութեան նիստի ժամանակ ըսաւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան:
«Արդէն գիտէք, որ Յուլիսից Երեւանում գործում է պարեկային ոստիկանութիւնը եւ պէտք է ընդգծել, որ պարեկային ոստիկանութեան գործունէութեան արդիւնքները գոհացուցիչ են: Հայաստանի արտաքին դիմագծի ամենակարեւոր բրենտը ժողովրդավարութիւնն է եւ մենք ձեւաւորում ենք ժողովրդավարակ չափանիշներին համապատասխանող ոստիկանութիւն», ըսաւ Փաշինեան:
Ան նշեց, որ չնայած առկայ թեքնիք թերութիւններուն, այդ բարեփոխումը իրեն արդարացուցած է:
«Յաջորդ փուլով պարեկային ոստիկանութիւն է ներդրուելու Տաւուշի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի եւ Արագածոտնի մարզերում: Ես հիմա ուզում եմ այս ամբիոնից տեղեկացնել, որ պարեկային ոստիկանութիւն ծառայութեան անցնելու համար նախկինում ոստիկանութիւնում աշխատած լինելը պարտադիր չէ, աւելացնեմ, որ պարտադիր չէ նաեւ բարձրագոյն կրթութիւն ունենալը, թէեւ ամենեւին չեն թերագնահատում կրթական հատուածը: Ցանկացած ոք, ով ունի միջնակարգ կրթութիւն կարող է այդ յաւակնութիւն ցուցաբերել: Մարդիկ ընդունւում են, դասընթացներ են անցնում, որակաւորման քննութիւն են յանձնում եւ դրանից հետ անցնում են աշխատանքի», ըսաւ վարչապետը:
Ան կոչ ըրաւ, որ կանայք աւելի աշխոյժ մասնակցին պարեկային ոստիկանութեան մէջ ծառայութեան անցնելու գործընթացին: