Մարդու իրաւունքներու նախկին պաշտպան Արման Թաթոյեանը ֆէյսպուքեան գրառում կատարած է, որուն մէջ կ'ըսուի, որ Հայաստանի տարածք ատրպէյճանական զինուած ոչ թէ 3, այլ 4 ներխուժում իրականացուած է: Գրառման մէջ կ'ըսուի․
«Այս պահին կայ Հայաստանի տարածք ատրպէյճանական զինուած ոչ թէ 3, այլ 4 ներխուժում`
1. Սիւնիքի մարզի Ներքին Հանդ գիւղ - 2022թ. Մարտ:
2. Սիւնիքի մարզի Գորիս համայնք (Սեւ լճի տարածք` Ակնէր ու Վերիշէն գիւղերի հարեւանութեամբ) - 2021թ. Մայիս:
3. Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնք (Կութ, Վերին Շորժա եւ մի շարք այլ գիւղեր) - 2021թ. Մայիս:
4. Սիւնիքի մարզի Ծաւ գիւղին հարող սահմանային հատուած - 2020թ. Հոկտեմբեր:
Բոլորին խնդրում եմ չանտեսել Ծաւ գիւղի հատուածում ՀՀ ներխուժումը եւ դա նոյնպէս նկատի ունենալ բոլոր գործողութիւններում:
Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատէն ճանապարհներին ատրպէյճանական զինուած ծառայողների անօրինական ներկայութիւն (2020թ. Նոյեմբեր-Դեկտեմբեր), ինչպէս նաեւ այդ ճանապարհների անօրինական արգելափակումներ (2021թ. Նոյեմբեր):
Չպէտք է մոռանանք նաեւ, որ 2020թ. Նոյեմբերից սկսած ՀՀ գիւղերի հարեւանութեամբ ատրպէյճանական զինուած ծառայողները ներկայ են յաճախ դեռ խորհրդային տարիներից օրինական փաստաթղթերով ՀՀ բնակիչներին պատկանող, ինչպէս նաեւ համայնքային սեփականութեան հողատարածքներում ու տներում:
Այս ամէնին զուգահեռ, ատրպէյճանական իշխանութիւնները բարձրագոյն մակարդակով շարունակում են ատելութեան, թշնամանքի քարոզի քաղաքականութիւնը եւ իրենց ներկայութեամբ, ու ատրպէյճանական զինուած ծառայողները անհնարինութեան են վերածել մեր սահմանային բնակիչների բնականոն կեանքը»: