Սերժ Սարգսեանի նկատմամբ յարուցուած նոր քրէական գործով նախաքննութեան փուլին կիրառուած խափանման միջոցը՝ երկրէն չբացակայելու արգելքը, վերացուած է։ Այս մասին յայտնած են Հակափտածութեան դատարանէն։
Յիշեցնենք, որ դատախազը 5 նոյեմբեր 2025-ին Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսեանի նկատմամբ հանրային քրէական հետապնդում յարուցած է:
«Սերժ Սարգսեանի նկատմամբ հանրային քրէական հետապնդում է յարուցուել այն բանի համար, որ նա 1998-2010 թուականներին ռուսաստանաբնակ գործարարից՝ Միխայիլ Բաղդասարովից, պահանջել եւ ստացել է առանձնապէս խոշոր չափերով կաշառք, որը դրսեւորուել է Հայաստանի Հանրապետութիւնում արտօնեալ պայմաններով գործունէութիւն ծաւալելու դիմաց ստացուած եկամտի կէսը Ս. Սարգսեանին փոխանցելով:
Քրէական հետապնդումը յարուցուել է նախկին Քրէական օրէնսգրքի 311-րդ յօդուածի 4-րդ մասի 2-րդ կէտով, որը համապատասխանում է գործող Քրէական օրէնսգրքի 435-րդ յօդուածի 3-րդ մասի 3-րդ կէտին, այն է՝ առանձնապէս խոշոր չափերով կաշառք ստանալը»,-նշած էին դատախազութենէն։