Ատրպէյճանական զինուած ուժերը 16 Փետրուարին, զէնքի սպառնալիքով, վռնտած են Խրամորթ գիւղի վարչական տարածքի խաղողի այգիները գիւղատնտեսական աշխատանքներ կատարող գիւղացիները։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրոյցին ըսած է Խրամորթ գիւղի ղեկավար՝ Զորիկ Աբրահամեան:
«Չեն թողնում մեր բնակիչներին աշխատել, ատրպէյճանցիները նրանց սպառնացել են, որ այլեւս չգան այդ տարածքներ։ Այդ պահին ներկայ են եղել նաեւ ռուս խաղաղապահները։ Ատրպէյճանցիները մեր գիւղացիներին զէնքի ազդեցութեան տակ վռնտել են այգիներից, բայց կրակոց չի եղել»,– ըսած է Զորիկ Աբրահամեան եւ աւելցուցած, որ այդ մասին տեղեկացուցած է վերադաս մարմիններուն։
Աբրահամեանի խօսքով՝ այդ այգիներուն մէջ կ'աշխատին ոչ միայն Խրամորթի բնակիչները, այլ նաեւ հարեւան գիւղի բնակիչները։
«Գիւղացիները անասնապահութեամբ, այգեգործութեամբ են զբաղւում, հիմա ստացւում է, որ նրանք զրկուած են իրենց եկամտի աղբիւրից»,– ըսած է Խրամորթ գիւղի ղեկավարը։
Աւելի վաղ, «Արեւելք» տեղեկացուցած էր որ 15:30-ի սահմաններուն Խրամորթ գիւղի վարչական տարածքին Խնապատ գիւղի բնակիչ Կ.Մ. թրաքթորով հերկ կատարելու ժամանակ, հակառակորդի մարտական դիրքէն անոր ուղղութեամբ արձակուած կրակոցներէն վնասուած է թրաքթորի ետեւի անուադողը: