Տաթեւ-Աղվանի 43-քիլոմեթրանոց ճանապարհը արդէն պատրաստ է. այժմ Սիւնիքի միւս բնակավայրերը իրար կապող այլընտրանքային ճանպարհները կարգի կը բերուին։
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցուածքներու նախարար Գնէլ Սանոսեան մանրամասներ ներկայացուցած է Սիւնիքի մարզին մէջ այլընտրանքային ճանապարհներու շինարարական աշխատանքներուն վերաբերեալ: Ան տեղեկացուցած է, որ 7 ճանապարհահատուածի վրայ կ'իրականացուին աշխատանքներ: Անոնցմէ մէկը՝ Տաթեւ-Աղվանի ճանապարհը աւարտած է, այն արդէն երթեւեկելի է:
«Նշել ենք, որ նախատեսուած է եռաշերտ ասֆալթապատում, հիմա երկու շերտն է տեղադրուած: Գարնանը, եթէ թերութիւններ լինեն, ապա կը շտկենք ու երրորդ շերտը կը տեղադրուի: Միւս 6 ճանապարհահատուածում հիմա աշխատանքներ են ընթանում: Դրանցից մէկը Քաշունի-Բարսաւան ճանապարհն է, որ 9.5 քմ է: Ճանապարհի մի մասի՝ մօտ 3.5-4 քմ հատուածում արդէն ամբողջութեամբ հողային ծածկոյթի աշխատանքներն իրականացուել են, միւս հատուածներում շարունակւում են բարեկարգման, ճանապարհային անցանելիութեան կարգաւորման, խճապատման աշխատանքները», ըսած էր նախարարը:
Միւս ճանապարհը Տանձաւեր-Շուռնուխ ճանապարհն է, որ 13 քմ է: Նախարարը տեղեկացուգած է, որ մէկ մասը ամբողջովին նոր կը կառուցուի, որոշակի դժուարութիւններ կան, բայց աշխատանքները կը շարունակուին: Գնէլ Սանոսեանը յաւելած է, որ Շուռնուխ գիւղը ունի առնուազն երկու ճանապարհ: Մէկը Խոտ- Որոտան-Շուռնուխ ճանապարհն է, որ կը գործէ, բնակիչները բնական կրնան երթեւեկել, միւսը Շուռնուխ-Բարձրաւան ճանապարհն է:
Աշխատանքներ կ'իրականացուին Որոտան-Խոտ ճանապարհի 10 քմ հատուածին վրայ: Այդտեղ արդէն 5 քմ-ը երթեւեկութեան համար պատրաստ է, միւս 5 քմ-ի վրայ դարձեալ կ'իրականցուին բարեկարգման, խճապատման աշխատանքներ:
«Երկու ճանապարհահատուածին անդրադառնամ, որոնք Կապան-Ճակատեն եւ Կապան-Գեղանուշ-Ճակատեն ուղղութիւններով են: Օրեր առաջ սկսուել են Գեղանուշ-Ճակատեն հատուածի հողային աշխատանքները, սկսել ենք խճապատման աշխատանքները: Դրան զուգահեռ կը կառուցենք Կապան-Ճակատեն նոր ճանապարհը: Ասեմ, որ շարունակւում են Տաթեւ-Լծեն 19.9 քմ երկարութեամբ ճանապարհահատուածի աշխատանքները: Այս պահին 6.5 քմ աշխատանքներ իրականացուել են: Երկու ընկերութիւն տարբեր կողմերից աշխատում են, նախագծման աշխատանքները աւարտուել են», ըսած է ան:
«Ասեմ, որ ե՛ւ Որոտանը, ե՛ւ Շուռնուխը, ե՛ւ Պարզաւանն ունեն ճանապարհներ: Գլխաւոր դժվարութիւնը Ճակատենից հարաւ ընկած գիւղերի հետ է կապուած: Յառաջիկայ 2-3 օրուայ ընթացքում, երբ Գեղանուշ-Ճակատեն հատուածը կը խճապատենք, լոկիսթիքան աւելի մատչելի կը դառնայ», նշած է նախարարը: