Արդէն երեք օրէ Արցախի Հանրապետութեան քաղաքացիները զրկուած են բնական կազի մատակարարումէ. սա տեղի ունեցած է Ատրպէյճանի միջամտութեան արդիւնքով ինչպէս գիտէք, Մարտ 7-ին Արցախին մատակարարող կազատարը պայթեցուած էր Ատրպէյճանի վերահսկողութեան ներքոյ գտնուող տարածքին մէջ: Այս մասին, այսօր` Մարտ 24-ին, կառավարութեան նիստին յայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան:
Ան, մասնաւորապէս, նշեց. «Ամենատարբեր պատրուակներով Ատրպէյճանը թոյլ չէր տալիս կազատարի վերանարոգումը եւ ի վերջոյ, ինքը նորոգեց: Արդիւնքում, մեր տեղեկութիւններով կազատարի վրայ տեղադրուել է փական, եւ ահա Մարտի 18-ին 11 օր անց 4 օրով Արցախի կազամատակարարումը վերականգնելուց յետոյ Ատրպէյճանն արդէն Մարտի 21-ին առանց պայթիւնների պարզապէս փակել է կազատարի փականը, այդպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել Մարտի 7-ի պայթիւնը:
Առանձնակի ուշադրութեան է արժանի այն փաստը, որ կազամատակարարման երկու դադարեցումներն էլ տեղի են ունեցել եղանակային բացառիկ պայմաններում: Մարտի 7-ին վերջին 30 տարուայ մէջ աննախադէպ չափերի ձիւն էր տեղացել Արցախում եւ օդի ջերմաստիօճանը աննախադէպ անկում էր ունեցել: Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման եւ ձեան տեղումների այդ մրցնաիշը գերազանցուել էր եւ ձեան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էին 1,5 մեթրի, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում` 1 մեթրի: Օդի ջերմաստիճանը նուազել էր մինչեւ -8 աստիճան: Եւ ահա այս պայմաններում Արցախը դիտաւորեալ զրկուել էր բնակարանները, մանկապարտէզները, դպրոցները, հիւանդանոցները ջեռուցելու համար կենսական նշանակութիւն ունեցող բնական կազի մատակարարումներից: Սա բաւարար է հասկանալու համար, որ Ատրպէյճանի գործողութիւնների արդիւնքում Արցախը յայտնուել է մարդասիրական աղէտի շեմին: Չեմ կասկածում, ի հարկէ, որ Արցախի հերոսական ժողովուրդը կը յաղթահարի այս փորձութիւնը նոյնպէս, բայց այս գիտակցմամբ պէտք է արձանագրեմ, որ Ատրպէյճանն իր այս գործողութիւններով նաեւ ծառայութիւն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետեւ կազատարի հետ կապուած այս դրուագը միջազգային հանրութեան հմար շատ դիպուկ եւ համառօտ նկարագրութիւն է Արցախի հիմնախնդրի:
Այս դրուագի շնորհիւ միջազգային հանրութիւնը Ղարաբաղի հիմնախնդրի էութիւնը կարող է հասկանալ առանց 100-աւոր էջեր թերթելու, պատմութեան նրբութիւններն ուսումնասիրելու: Սա անառարկելիօրէն ի ցոյց է դնում Ատրպէյճանի քաղաքականութիւնը արցախահայութեան նկատմամբ, այն է` անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում»: