Կառավարութիւնը այսօր հաւանութիւն տուաւ պատերազմին զոհուած զինուորներու եղբայրները պարտադիր զինուորական ծառայութենէն ազատելու օրինագիծին:
Գործող օրէնսդրութեամբ զոհուած ծնող, եղբայր կամ քոյր ունենալը, զինուորական ծառայութէնէն ազատուելու պարտադիր պայման կը սահմանուի նաեւ ընտանիքի միակ արու զաւակ ըլլալը:
Կառավարութիւնը կը կարծէ, որ կան հայ-ատրպէյճանական 44-օրեայ պատերազմին զոհուած զինուորներու կրտսեր եղբայրներ, որոնք ենթակայ են պարտադիր զինուորական ծառայութեան, քանի որ ընտանիքի միակ արու զաւակը չեն:
Նախագիծի հիմնաւորման մէջ գրուած է․ «Նրանցից շատերի ծնողները գտնւում են ծանր հոգեբանական եւ սոցիալական վիճակում, չեն ցանկանում իրենց կրտսեր որդուն եւս ուղարկել զինուորական ծառայութեան: Ունենալով մեծ յարգանք իրենց կեանքը յանուն հայրենիքի զոհաբերած մեր հայրենակիցների ընտանիքի անդամների նկատմամբ` պէտք է նաեւ պարտադիր զինուորական ծառայութիւնից ազատուելու հնարաւորութիւն տանք այդ ընտանիքների միւս անդամներին, որի արդիւնքում զոհուած զինծառայողների ընտանիքներն աւելի հեշտ կը յաղթահարեն հոգեբանական եւ իրենց առջեւ ծառացած սոցիալական խնդիրները»: