Կարգալոյծ քահանաներէն Ստեփան Ասատրեանը դատական հայց ներկայացուցած էր ընդդէմ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ՝ պահանջելով անվաւեր ճանչնալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինութիւնը եւ իրեն վերականգնել Յովհաննավանքի հոգեւոր հովիւի պաշտօնին։
Դատարանը կիրառած է հայցի ապահովման միջոց եւ պարտաւորեցուցած է «Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրօնական կազմակերպութեան եւ այլ անձանց ամբողջութեամբ եւ առանց խոչընդոտի ապահովել Ստեփան Արտակի Ասատրեանի պաշտօնավարումը Սուրբ Յովհաննավանքի հոգեւոր հովիւի պաշտօնին, մինչեւ սոյն քաղաքացիական գործով վերջնական դատական որշման օրինական ուժի մէջ մտնելը:
Դատարանը նաեւ պահանջած է Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիէն ներկայացնել հետեւեալ ապացոյցները․
«Ստեփան Ասատրեանին պաշտօնից ազատելու մասին Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի 21.10.2025 թուականի թիւ 1042 հայրապետական տնօրինութեան հիմքում ընկած փաստերը հաստատող ապացոյցները, ինչպէս նաեւ դրանում որպէս հիմք վկայակոչուած ներքին եւ անհատական իրաւական ակտերը, Ստեփան Արտակի Ասատրեանի գործունէութիւնը կարգաւորող պայմանագրերը:
Ընդդէմ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայց էր ներկայացրել նաեւ Արամայիս Թախմազեանը՝ պահանջելով իրեն վերականգնել Թալինի տարածաշրջանի հոգեւոր hովիւի պաշտօնում: Դատարանը որոշում է կայացրել պարտաւորեցնել «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրօնական կազմակերպութեանը եւ այլ անձանց՝ ամբողջութեամբ եւ առանց խոչընդոտի ապահովել հայցուոր Արամայիս Դաւթի Թախմազեանի պաշտօնավարումը Թալինի տարածաշրջանի հոգեւոր հովիւի պաշտօնում»։