Ճանապարհի այդ հատուածը իւրայատուկ կարգավիճակ ունի, եւ այդ պատճառով մաքսակէտերը, որոնք հնարաւոր է՝ տեղադրուին, այս պահին Ատրպէյճանը չէ տեղեկացուցած ընթացակարգի մասին, բայց տրամաբանութիւնը կը յուշէ, որ ընթացակարգը որոշակի վճար կամ ինչ-որ բան կրնար ըլլալ։ Այս մասին այսօր կառավարութեան նիստէն յետոյ ըսաւ ՀՀ Անվտանգութեան Խորհուրդի քարտուղար Արմէն Գրիգորեանը:
«Քաղաքացիները վճարելով՝ դրանք կարող են անցնել։ Քանի որ մենք ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, արդէն կառուցուած է, այսինքն՝ Կապան-Տաթեւ ճանապարհն ամբողջովին վերանորոգուած է եւ երէկ յայտարարել ենք, որ ճանապարհը բացուած է, ապա քաղաքացիների համար ամբողջովին յարմար է, որպէսզի օգտագործեն այդ ճանապարհը», նշեց ան։
Հարցին՝ ինչո՞ւ է հայկական կողմը նոյնպէս մաքսակէտեր տեղադրելու, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց.
«Հնարաւոր այդ ճանապարհները նաեւ Ատրպէյճանի քաղաքացիների կողմից օգտագործելու դէպքում մենք նոյնպէս համապատասխան քաղաքականութիւն ենք իրականացնելու»։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ ՀՀ կառավարութիւնը մինչեւ այս չէր յայտարարեր, որ այդ ճանապարհը վերջնականապէս պիտի յանձնուի ատրպէյճանական կողմին, Գրիգորեան արձագանգեց. «Եթէ դուք հետեւէիք մեր յայտարարութիւններին՝ սկսած Նոյեմբերի 9-ից, կարծում եմ՝ այդպիսի հարց չպէտք է յառաջանար։ Ճանապարհի այդ հատուածի մասով տրամաբանութիւնը, որն ընդհանուր առմամբ առաջարկուել է, եթէ յիշում էք ՀՀ քաղաքացիները այդ ճանապարհն օգտագործում էին օրինակ՝ Գորիսից Կապան գնալու համար, եւ այդ ճանապարհի օգտագործումը Ատրպէյճանի կողմից շահարկւում էր, որ իրենք էլ ցանկանում են ճանապարհ ստանալ՝ դէպի Նախիջեւան, որը նաեւ միջանցքի տրամաբանութիւն ունի։ Մեզ համար սա անընդունելի է եղել, մենք, բնականաբար, առաջնահերթութիւն ենք համարել չունենալ միջանցքային տրամաբանութեան մէջ որեւէ գործարք»։