«Արցախեան պատերազմն իր ազդեցութիւնն ունեցաւ հիմնադրամի գործունէութեան վրայ թէ՛ Հայաստանում, թէ՛ Արցախում»։ Այս մասին 27 նոյեմբերին «Հայաստան» հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի նիստին ըսաւ ՀՀ նախագահ՝ Արմէն Սարգսեան։
Նախագահին խօսքով՝ հիմնադրամի աշխատանքը ենթարկուած է չնախատեսուած փոփոխութիւններու։
«Որպէս Հայաստանի նախագահ եւ որպէս հայ ափսոսանք եմ յայտնում անվստահութեան, խօսակցութիւնների եւ արձագանգների կապակցութեամբ։ Յուսով եմ, որ անցկացուած ուսումնասիրութիւնները լոյս կը սփռեն իրավիճակի վրայ եւ կ'օգնեն վստահութեան մթնոլորտ ստեղծել:
Հիմնադրամը երկար ու դժուարին ճանապարհ է անցել, եւ պէտք է անել ամէն ինչ՝ սխալներն ու թերութիւնները շտկելու եւ վստահութիւնը վերականգնելու համար։
Հիմնադրամի արդիականացման համար հասունացել է պահը, անհրաժեշտ է որդեգրել նոր մտածողութիւն, լայնօրէն կիրառել նոր ճարտարագիտութիւններ եւ աշխատանքի կազմակերպման նոր ձեւեր»,-նշած է նախագահը։
Յիշեցնենք, որ 2020-ին Արցախեան պատերազմի ժամանակ «Հայաստան» հիմնադրամին փոխանցուած աւելի քան 100 միլիոն տոլարի չափով միջոցները հետագային ուղարկուած են պետական պիւտճէ։
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ՝ Ռոպերթ Քոչարեան չէ մասնակցած «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի 30-րդ նիստին: Ան աւելի վաղ հանդէս եկած էր յայտարարութեամբ: