Ռոպերթ Քոչարեան. «Պիտի շարունակենք պայքարը»
Մենք պիտի շարունակենք պայքարը, բոլոր շինծու գործերը պիտի քանդուին, եւ կը վստահեցնեմ՝ ապօրինութիւն գործած պաշտօնեաները սեփական մաշկի վրայ պիտի զգան իսկական արդարադատութեան ուժը: Այս մասին ըսուած է «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոպերթ Քոչարեանի տարածած յայտարարութեան մէջ:
Արդարութիւնը վերականգնելու ճանապարհին այսօր կարեւոր քայլ արձանագրուեց. ազատ արձակուեցին «Հայաստան» դաշինքի՝ տեւականօրէն ապօրինի կալանքի տակ պահուող պատգամաւորներ Արմէն Չարչեանը, Մխիթար Զաքարեանը եւ Արթուր Սարգսեանը:
Ի սկզբանէ ակնյայտ էր, որ այս հետապնդումը որեւէ կապ չունի արդարադատութեան հետ: Սա այն ակնյայտ ապօրինութիւններից էր, որը հասկանալի էր անգամ իրաւաբանութիւնից գիտելիքներ չունեցողների, բայց ոչ՝ այսօրուայ դատախազութեան ու որոշ դատաւորների համար:
Միասնական, կազմակերպուած ու գրագէտ պայքարի արդիւնք էր ապօրինութիւնների այս շղթայի կոտրումը:
Մենք շարունակելու ենք պայքարը, բոլոր շինծու գործերը քանդուելու են, եւ վստահեցնում եմ՝ ապօրինութիւն գործած պաշտօնեաները սեփական մաշկի վրայ զգալու են իսկական արդարադատութեան ուժը», նշուած է յայտարարութեան մէջ: