Եղածը հակօրինական է. Գեղամ Նազարեան
Այժմ մեզ կը ծաղրեն ոչ միայն Ատրպէյճանի մէջ, այլեւ՝ ամբողջ աշխարհի մէջ, եւ այդ բոլորին պատճառը գործող վարչախումբն է, որ քաղցկեղի նման կպած է մեր երկրին։ Այս մասին Ազգային Ժողովի մարդու իրաւունքներու պաշտպանութեան եւ հանրային հարցերու մշտական յանձնաժողովին Գորիս-Կապան ճանապարհին ատրպէյճանական մաքսակէտերու տեղադրման հարցով հրատապ քննարկման ընթացքին յայտարարեց «Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Գեղամ Նազարեանը։
Պատգամաւորը ընդգծեց՝ Գորիս-Կապան ճանապարհի որեւէ հատուած նույնիսկ խորհրդային քարտէզներով Ատրպէյճանի տարածքին մէջ չէ։
«Հակառակ դէպքում` այդպէս չէր կառուուվի, ճանապարհը յատուկ կառուցուել է այնպէս, որ լինի ՀՀ տարածքում», նշեց ան ու յաւելեց. ««Եթէ նոյնիսկ Գորիս-Կապան ճանապարհի «իքս» քիլոմեթրը Խորհրդային Հայաստան-Խորհրդային Ատրպէյճան սահմանով ատրպէյճանական հանրապետութեան տարածքում է, ապա միջնորդներով եւ նոյնիսկ առանց միջնորդների հնարաւոր էր այդ ճանապարհը ամբողջապէս պահել մեր հսկողութեան տակ։ Սա ուղղակի բացթողում չէ, շատ աւելի խորը խնդիր է, մեծ է դաւաճանությունը», ըսաւ ան՝ ընդգծելով, որ այդ ճանապարհը որեւէ ատրպէյճանական գիւղ այլ ատրպէյճանական գիւղի չի կապեր։
«Այդ ճանապարհն իրենց որեւէ կերպ պէտք չէ։ Ատրպէյճանի համար այդ ճանապարհն իրականում ոչինչ է, բայց ունի մի կարեւոր նշանակութիւն՝ այդ ճանապարհով Իրանը կապւում է Հայաստանին, Վրաստանին, Ռուսաստանին», ընդգծեց Նազարեանը:
«Միջազգային որեւէ կառոյց մեզ չի կարող այս հարցում մենակ թողնել, եթէ հարկ է մի գլխաւոր խնդիր լուծուի՝ այստեղ հաստատուեն Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի շահն սպասարկող իշխանութիւններ», յայտարարեց Նազարեանը։
Վերջինիս խօսքով՝ այլընտրանքային ճանապարհն ալ, անվտանգութենէն ելլելով, պէտք է փակուի ձմրան, որովհետեւ ուղղորդել այդ ճանապարհով ձմրան երթեւեկել՝ ուղղորդել է դէպի մահ։
Նազարեանը յայտարարեց նաեւ, որ Ատրպէյանը նոյնիսկ Google-ի հետ կ'աշխատի, եւ անոր քատէզներուն համաձայն՝ օրինակ՝ Ճակատեն հասնելու համար պէտք է շրջանցել Գորիս-Կապան ճանապարհը։
«Մեր կողմից որեւէ մէկն այդ հարցը չի լուծում, որովհետեւ այս երկրի վարչախումբը իր առաջնորդով հետապնդում է մի նպատակ՝ սպասարկել ատրպէյճանական պետութեան շահերը», նշեց ան։