«Աճող սպառնալիքները մեզ բոլորիս ստիպում են ադեկվատ արձագանգել ստեղծոգած իրավիճակին։ Ակնյայտ է, որ այս պահին չկան անհրաժեշտ պայմաններ սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթաց սկսելու համար»։ Այս մասին այսօր՝ Նոյեմբեր 25-ին, խորհրդարանական լսումներու ընթացքին ըսաւ «Հայաստան» խմբակցութեան ղեկավար, պաշտպանությեն նախկին նախարար Սէյրան Օհանեանը։
Անոր խօսքով՝ այսօրուայ լսումներուն նպատակն է վերհանել սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի վաղաժամկէտ իրականացման բոլոր սպառնալիքներն ու խնդիրները՝ առանց համապատասխան պայմաններ ստեղծելու, առանց խաղաղութեան հաստատման եւ իրաւական հիմքերու առկայութեան եւ երկրում հաստատուած իրաւական կարգերու՝ Հայաստանի իշխանութիւններուն կողմէ կոպիտ խախտմամբ։
«Մեր նպատակն է նաեւ այս ամէնը ներկայացնել հանրութեանը, կանխել երկրի համար նման բացասական գործընթացները։ Սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի օրինականութեան հիմնական պայմանը միջազգային իրաւունքի, ժողովրդավարութեան եւ մարդու իրաւունքների նորմերի պահպանումն է», ընդգծեց Օհանեանը։
Ընդդիմադիրը յիշեցուց, որ սահմանազատում սկսելու համար հակառակորդ երկիրները պէտք է հասնին խաղաղութեան, ապահովեն դիւանագիտական յարաբերութիւններու պատշաճ մակարդակ եւ փոխադարձ վստահութիւն։ «Սահմանազատման գործընթացը պէտք է իրականացնի երկու հարեւան երկրների կողմից ստեղծուած խառը յանձնաժողովը։ Այս գործընթացը պէտք է հիմնուած լինի ազգային օրէնսդրութեան եւ միջազգային փորձի վրայ: Դրա հետ մէկտեղ պէտք է հաշուի առնել նոր սահմանների ազդեցութիւնը տնտեսութեան, ինժեներական ենթակառուցուածքների, ինչպէս նաեւ սահմանամերձ գիւղերի բնակիչների կենսագործունէութեան վրայ», յաւելեց Օհանեանը։
Նշենք, որ ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի նախաձեռնութեամբ սահմանի իրավիճակին վերաբերեալ այսօր լսումներ եղած են խորհրդարանին մէջ։