Ինծի համար ակնյայտ է, որ ատրպէյճանական իշխանութիւններուն նպատակն է ապաշրջափակման մասին յայտարարութիւններու ներքոյ մեր գիւղերուն մէջ ալ աւելի մեծ խնդիրներ ստեղծել։ Այս մասին յայտնած է ՀՀ մարդու իրաւունքներու պաշտպան Արման Թաթոյեանը։
«Մեր՝ Սիւնիք կատարած այցը նպատակ ունէր ուսումնասիրել Գորիս-Կապան, Կապան-Ճակատեն ճանապարհները փակուելու՝ ատրպէյճանական անօրինական արարքների հետեւանքով մարդկանց վրայ ազդեցութիւնը՝ մարդու իրաւունքների տեսանկիւնից։ Ատրպէյճանական անօրինական արարքների հետեւանքով առաջացել են մարդու իրաւունքների զանգուածային խախտումներ։ Ճանապարհների դիտարկելիութեան, վիճակի, անվտանգութեան լուրջ խնդիրներ կան։ Երկու ճանապարհն էլ՝ այլընտրանքայինը, որ առաջարկւում է կառուցել, թէ՛ Կապանից Ճակատեն եւ միւս գիւղեր, թէ՛ դէպի Որոտան, Բարձրաւան, Շուռնուխ, Նոր Առաջաձոր տանող ճանապարհները մարդու անվտանգութեան լրջագոյն սպառնալիքի տակ են, կեանքի իրաւունքը ոտնահարուած է», ըսած է Թաթոյեանը՝ նշելով, թէ երկու ճանապարհներն ալ ուղիղ կը դիտարկուին ատրպէյճանական զինուած ուժերուն կողմէ։
«Ի՞նչ ազդեցութիւն ունեն այլընտրանքային ճանապարհները, երբ նոյն կերպ դիտարկւում են ատրպէյճանական զինուած ուժերի կողմից։ Ատրպէյճանն ամէն օր ատելութիւն է տարածում ու խրախուսում», նշած է ՄԻՊ-ը։
Դիտարկման, թէ պաշտօնական Երեւանի դիրքորոշումը այն է, որ անոնք Ատրպէյճանի տարածքներն են, Թաթոյեանը արձագանգած է․ «Ես այս մօտեցումը համարում եմ բացարձակ անթոյլատրելի, եւ շատ դատապարտելի են այն պաշտօնատար անձանց յայտարարութիւնները, որոնք ասում են՝ դա ատրպէյճանական տարածք է։ Դրանք մարդու իրաւունքների խախտումների հիմքը դնող յայտարարութիւններ են, ոչ ոք իրաւունք չունի նման յայտարարութիւններ անել, յատկապէս երբ ո՛չ դելիմիտացիա է տեղի ունեցել, ո՛չ դեմարկացիա», ըսած է ան՝ նշելով, թէ դիտարկելով միայն ռազմական-քաղաքական հարցերը՝ կը սահմանափակենք պետութեան հնարաւորութիւնները։
«Միջազգային չափանիշների ոսկէ կանոններից է՝ եթէ սահմանների որոշման արդիւնքում խաթարւում է բնականոն կեանքը, անգամ՝ աւանդոյթները, ապա ամբողջ գործընթացը պէտք է զրոյանայ։ Ատրպէյճանական զինուած ուժեր այս տարածքներում չպէտք է լինեն, մարդու իրաւունքների միջազգային պահանջներ կան, որոնք կոնկրետ ասում են՝ այս վիճակը միջազգային տեսանկիւնից անթոյլատրելի է», ըսած է ան։