Թուրք-ատրպէյճանական յարձակումն ու Արցախի տարածքներուն բռնազաւթումը, Ատրպէյճանի կողմէ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներու ներխուժումը, միակողմանի սահմանագծման ու սահմանազատման գործողութիւնները Հայաստանի ինքնիշխանութեան կորուստի ու Արցախի` իր իսկ պատմական տարածքին մէջ միջազգային իրաւունքով ինքնորոշման ու գոյութեանը լուրջ սպառնալիք են: Այս մասին ԱԺ-ի մէջ յայտարարեց «Սահմանագծման եւ սահմանազատման հիմնախնդիրներու մասին» յայտարարութեան նախագիծի հիմնական զեկուցող Սէյրան Օհանեանը:
Ան ընդգծեց, որ ակնյայտ է` իշխանութիւնը այսօր ալ չ'անդրադառնար այսքան կարեւոր ու զգայուն հիմնախնդիրներուն. ամէն ինչ կ'ընեն, որ այս թեմայով փակ քննարկում ըլլայ. «Փաստ է, որ հէնց այս զգայուն հարցը պէտք է բաց քննարկուի ու իշխանութիւնը խուսափում է հրապարակային դարձնել այն, ինչ տեղի է ունենում ժողովրդի թիկունքում», ըսաւ Սէյրան Օհանեանը՝ յաւելելով, որ պայմանաւորուածութիւններու մասին կը տեղեկանաեն կատարուած փաստերէն յետոյ:
«Նորութիւն չէ, որ պարտութիւնից յետոյ յաղթանակած կողմը պարտուած կողմի թէ՛ անձերի, թէ՛ իշխանութեան վրայ արտաքին ճնշումները սաստկացնում է: Այն ինչ մենք տեսնում ենք թուրք-ատրպէյճանական տանդեմի կողմից եւ այն, ինչ մօտ օրերս մենք տեսանք Ալիեւի կողմից «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին հարցադրմամբ: Հէնց այստեղ է, որ խորհրդարանական կառավարման առաւելութիւնները պէտք է օգտագործենք, որ ժողովրդի շահերին հակառակ ճնշումներ ու պայմանաւորուածութիւններ չլինեն: Իշխանութիւնն ինքը պէտք է ընդդիմադիր ուժերի գործիքակազմին դիմի նման երեւոյթները կարխարգելելու համար», ընդգծեց ան:
Սէյրան Օհանեանը շարունակեց, որ շատ պարագաներու ընդդիմութիւնը տեղեակ չէ շատ հարցերէ, մասնաւորապէս ԱԽ նիստերէն, որը իշխանութիւնը իշխող խմբակով կը կազմակերպէ. «Գրաւոր ու բանաւոր համաձայնութիւնները շարունակւում են եւ այստեղ դուք նորից պնդում էք՝ «մի խանգարէք, ինչ ուզում ենք` բանակցում ենք»: Սրանով կասկածները հանրութեան մօտ խորանում են: Սա է բերում անվստահութեան: Մենք պահանջում ենք գնահատական թուրք-ատրպէյճանական ագրեսիային, պահանջում ենք բոլոր պայմանաւորուածութիւնները կատարել Հայաստանում գործող օրէնսդրական ընթացակարգերի համաձայն. սահմանազատման ու սահմանագծման հարցում չկատարել քայլեր, որոնք կը վնասեն Արցախին», ըսաւ Օհանեանը: