Գագիկ Ծառուկեանի եւ Սամուէլ Կարապետեանի հետ համագործակցութիւնը, կը կարծեմ, որ պէտք է տեղի ունենայ ընտրութիւններէն ետք: Այս մասին «ՀայաՔուէ»-ի ասուլիս-շնորհանդէսի ժամանակ ըսած է «ՀայաՔուէ» քաղաքացիական միաւորման համակարգող Աւետիք Չալաբեանը:
Անդրադառնալով բացառութիւններուն՝ Չալաբեանը նշած է, որ կը բացառեն գործող վարչախումբի, անոր արբանեակներու, եւ նախորդ իշխանութիւնները ներկայացնող քաղաքական ուժերու հետ դաշինքները:
«Կը բացառենք գործող վարչախմբի՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» աւելի ռադիկալ տարբերակին, վերջինիս բացարձակ արբանեակ՝ «Հանրապետութիւն» կուսակցութեան հետ դաշինքները: Ընդդիմադիր ուժերի հետ համագործակցութեան առումով կարող եմ ասել, որ վերջիններս պէտք է միաւորուեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մէջ, չի կարելի ընտրութիւնների գնալ 25 տարբեր կուսակցութիւններով, եթէ մենք համոզուած չլինենք, որ ընտրութիւններում յաղթելու ենք, աւելի լաւ է ընտրութիւններից դուրս գանք ու մեր ձայները փոխանցենք այլ քաղաքական ուժի, քան թոյլ տանք, որ վարչակարգը մեր ձայների հաշուին վերարտադրուի:
Իրական համագործակցութեան պահը գալիս է այն ժամանակ, երբ հասկանում ես, թէ ժողովուրդը որ ուժին ինչ մանդատ է տուել եւ ինչպիսի ընդհանուր քաղաքական ուժի շուրջ կարող ես համաձայնուել: Գերակշիռ է այն ուժի կարծիքն ու մօտեցումը, որը 20 տոկոս ձայն է ստացել, ուստի, բոլոր հարցերի պատասխանները կարող ենք ստանալ ընտրութիւններից յետոյ»,- նշած է ան: