Գերիներուն վերաբերեալ բանակցութիւններուն մէջ մենք ուժեղի դիրքերէն հանդէս չենք գար, կ'երթանք, կ'ըսենք՝ տուէք մեր գերիները, մեր բանակցային դիրքերը կը փորձենք ամրապնդել այն միջազգային պայմանագրերով, որոնք կը գործեն պետութիւններուն միջեւ: Այս մասին ըսաւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցութեան պատգամաւոր Գուրգէն Արսէնեանը:
Գերիներու եւ անհետ կորսուածներուն հարազատները նշեցին, որ դժգոհ են աշխատանքէն, քանի որ մէկ տարիէ աւելի կը սպասեն արդիւնքի:
«Մէկ տարի երկու ամիս «կուտ ենք ուտում», ասում էք՝ գնացէք, մենք զբաղւում ենք: Վերջում էլ Ալէնն ասում է՝ գերի չունենք, ու ատրպէյճանական լրատուամիջոցներով ասում են՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ասել է՝ գերի չունեն», ըսաւ գերիներու հարազատներէն Արսէն Ղուկասեանը:
Գուրգէն Արսէնեանը հարցուց՝ այս պահուն ինչ կրնայ ընել, որուն հետեւեցան գերիներու եւ անհետ կարսուածներու հարազատներուն արձագանգները, թէ պէտք է հրաժարական տան:
«Հրաժարական տուէք, Ալեն Սիմոնեանից սկսած: Հրաժարական ենք պահանջում արդիւնք չտեսնելու համար: Բոլորիդ հրաժարականը, ոչ մի բան չէք անում, թոյլ իշխանութիւն էք, ոչինչ չէք կարողանում անել, Ալէն Սիմոնեանի հրաժարականը՝ առաջնահերթ», ըսին ծնողները: