«Ուժով չի լուծուի». Մհեր Գրիգորեան
«Ուժով չի լուծուի». Մհեր  Գրիգորեան
ԱՊՀ երկիրներու կառավարութիւններու ղեկավարներու խորհուրդի առցանց նիստի ժամանակ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորեան հակադարձած է Ատրպէյճանի վարչապետ Ալի Ասատովին այն բանէն յետոյ, երբ վերջինս յայտարարած է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութիւնը մնացած է անցեալին մէջ: Ատրպէյճանի վարչապետ Ալի Ասատովը իր ելոյթին մէջ կրկնած է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւի խօսքերը, թէ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութիւնը մնացած է անցեալին մէջ եւ Ատրպէյճանի մէջ ներկայիս  երկու շրջան կայ` Ղարաբաղեան եւ Արեւելեան Զանգեզուրի»:
Ի պատասխան այդ յայտարարութեանը` Մհեր Գրիգորեան շեշտած է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութիւնը չի կրնար լուծուիլ ուժի միջոցով եւ հակամարտութեան կարգաւորման կարելի է հասնիլ խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապէս ԵԱՀԿ Մինսքի խմբակի համանախագահութեան միջազգային շրջանակներուն մէջ։
«Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը հաւատարիմ եղել է, մնում է եւ կը լինի 2020 թուականի Նոյեմբեր 9-ի եւ 2021 թուականի Յունուարի 11-ի յայտարարութիւնների բոլոր կէտերի կատարմանը: Ընդ որում, ես ուզում եմ վերընթերցել կամ վերաշարադրել շատ կարեւոր նրբութիւն` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտութիւնը չի կարող լուծուել ուժով։ Հակամարտութեան կարգաւորմանը կարելի է հասնել խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապէս ԵԱՀԿ Մինսքի խմբի համանախագահութեան միջազգային մանդատի շրջանակներում։ Եւ այս իմաստով տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման փուլ դուրս գալու, իրավիճակը լիցքաթափելու համար անհրաժեշտ է, որ Ատրպէյճանը կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի եւ հրաժարուի ակրեսիվ հռետորաբանութեան եւ թշնամական գործողութիւնների քաղաքականութիւնից», եզրափակած է Գրիգորեանը: