Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրեան ամփոփած է իր՝ Յունաստան կատարած պետական այցը։
Այցի աւարտին լրագրողներու հետ զրոյցին ՀՀ նախագահն ընդգծած է, որ այցի շրջածիրէն ներս յոյն գործընկերներու հետ ունեցած հանդիպումներուն քննարկումները հիմնական միտուած եղած են աշխարհի մէջ ընթացող գործընթացներուն եւ ատոնց լուծումներուն։ Յայտնած է «Արմէնփրէս»ը։
«Իսկ այդ լուծումների բանաձեւը մէկն է՝ խաղաղութիւնը։ Երբ մենք պատմական զուգահեռներ ենք անցկացնում Հայաստանի եւ Յունաստանի միջեւ, տեսնում ենք, որ շատ նման ենք իրար։ Հետաքրքիր է, որ իրենք էլ, ի վերջոյ, լուծումների առումով եկել են այն եզրակացութեան, որ լուծումը մէկն է՝ հարեւանների հետ խաղաղ ու բարիդրացիական յարաբերութիւնների հաստատումը»,- նշած է ՀՀ նախագահը։
Վահագն Խաչատուրեանն ընդգծած է, որ Յունաստանի ներկայիս տնտեսական ցուցանիշերը եւրոպական միջին ցուցանիշներէն բարձր են։ Անոր խօսքով՝ որեւէ երկրի տնտեսական զարգացման համար անհրաժեշտ են քաղաքական պայմաններ՝ առաջին հերթին խաղաղութիւն, յետոյ ցած հարկեր, որ ձեռնարկատիրութիւնը կարենայ զարգանալ, ինչպէս նաեւ կանխատեսելիութիւն։
«Սրան ձգտում ենք նաեւ մենք։ Յունաստանի առաւելութիւնը մեր նկատմամբ այն է, որ իրենք կանխատեսելիութեան գործօնը ունեն, գիտեն, որ ԵՄ-ում են, գիտեն, որ կարող են ակնկալել եւրոպական ներդրումներ»,- ըսած է Վահագն Խաչատուրեանը՝ յիշեցնելով, որ կարճ ժամանակ անցած է այն ճգնաժամային վիճակէն, որմէ Յունաստանը կրցաւ դուրս գալ՝ լուծելով իր առաջ ծառացած խնդիրները։
Նախագահի խօսքով՝ Յունաստանի օրինակը կրնայ ուսանելի ըլլալ Հայաստանի համար։ «Մենք պէտք է ապաւինենք մեր ուժերին, մեր կարողութիւններին ու հնարաւորութիւններին։ Շատ կարեւոր է, որ մենք իրականութիւնից չկտրուենք։ Պէտք է հասկանանք, որ ամէն ինչ նոր է սկսւում. ես նկատի ունեմ խաղաղութեան գործընթացը։ Եւ մենք անելիք ունենք, որպէսզի յարմարուենք խաղաղութեան պայմաններում ապրելուն»,-ըսած է ՀՀ նախագահը։