Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանած է Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Յովսէփեանը գրաւով ազատ արձակելու որոշումը եւ կալանաւորման որոշում կայացուցած է։ Այս մասին յայտնած է Յովսէփեանի պաշտպան Արմէն Մելքոնեանը։
«Դատարանի ամենախայտառակ որոշումն է։ Ինչպէ՞ս կարելի է կալանաւորել հինգ անչափահաս երեխայ ունեցող, երկրորդ կարգի հաշմանդամ մարդուն, որն ընդամէնը դատարան մտնելուց առաջ փորձում էր կարգաւորել Գորիս-Կապան ճանապարհի յարակից գիւղերի բնակիչների հարցերը։ Այսպիսի պարագայում առհասարակ պէտք է փակել գրաւի ինստիտուտը Հայաստանում կամ էլ գրաւը կիրառւում է միայն յանցագործ, քրէաօլիկարխիկ խաւերի նկատմամբ», նշեց ան։
Պաշտպանին խօսքով՝ Յովսէփեանի կալանաւորումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
«Հնարաւոր է՝ մաքսակէտերի տեղակայման համար են կալանաւորել կամ փորձում են կապանցիներին վախեցնել քաղաքապետի ընտրութիւններին ընդառաջ», ընդգծեց Արմէն Մելքոնեանը եւ յաւելեց, որ որոշումը պիտի վիճարկեն Վճռաբեկ դատարանին մէջ․ «Ի հարկէ, յոյսը չնչին է, բայց մինչեւ վերջ պայքարելու ենք»։
Յիշեցնենք, որ Յովսէփեանին մեղադրանք է առաջադրուել ՀՀ ՔՕ 179 յօդուածի 3–րդ մասի 1 կէտով (իւրացնելը կամ վատնելը պաշտօնէական դիրքն օգտագործելով, առանձնապէս խոշոր չափերով) եւ ՀՀ ՔՕ 149.1 յօդուածի 2–րդ մասի 1–ին եւ 2-րդ կէտերով (նախընտրական քարոզչութեան մասնակցելուն հարկադրելը, որ կատարուած է պաշտօնէական դիրքը օգտագործելով):
Այդ քրէական գործով մեղադրեալի կարգավիճակ ունին եւս 3 անձ, անոնց շարքին է նաեւ Գորիսի նախկին փոխքաղաքապետ Իրինա Եոլեանը։